Vlastnosti vlny

Vlna je přírodním vláknem s celou řadou jedinečných vlastností. V čem je tedy skvělá a proč do takového svetru investovat?

JE ODOLNÁ PROTI VODĚ - na rozdíl od lidských vlasů jsou vlněná vlákna dutá a díky tomu mají schopnost pohlcovat vlhkost, která tvoří až 30% jejího samotného objemu. Tato vlastnost je dána tím, že absorbovaná vlhkost se nachází uvnitř vlákna. Oproti úmělým vláknům na povrchu přírodního vlákna voda nekondenzuje, ale odpařuje se. Pohlcování vlhkosti proto způsobuje, že kůže získává pocit sucha i mimo to, že je vlastně vlhká. Je to velmi žádaná vlastnost, protože i během pocení zůstává pocit komfortu.

UDRŽUJE STABILNÍ TEPLOTU - je v ní teplo, ale dýchá. Protože vlna snadno absorbuje vodu, může odvádět i vlhkost z těla. Tím udržuje člověka v suchu a teple, a současně funguje jako "regulátor teploty“, kdy udržuje stabilní teplotu těla. A právě proto je oblečení z vlny vhodné do chladného i teplého počasí. Je třeba využívána i v pouštních oblastech, kde horké počasí během dne střídá velmi chladná noc.

JE SKVĚLÝ IZOLANT - vlákna vlny nejsou dokonale hladké a rovné. Lehce zvlněná vlákna pomáhají vytvářet drobné izolační vzduchové mezery, které si zachovají více tepla. Takže dobře izoluje proti chladu, i když je mokrá. Svým způsobem vlna funguje podobně jako izolace ze skelných vláken uvnitř stěn domu.

JE PŘIROZENĚ ODOLNÁ PROTI ZÁPACHU - vlna, narozdíl od umělých vláken, je prodyšná, nepohlcuje pachy a odvádí pot.

JE VHODNÁ PRO ALERGIKY - vlněné vlákno neumožňuje průchod roztočům a jiným nepříjemným mikroorganismům, proto je vhodná i pro alergiky. Zároveň nezpůsobuje vyrážky ani kýchání alergickým jedincům, kteří mají problém s peřím a nebo jinými materiály. Proto se hodí i pro miminka a děti.

MÁ SAMOČISTÍCÍ SCHOPNOST - výrobky z vlny nevyžadují časté praní, protože vlna se sama regeneruje při kontaktu s kyslíkem. Pokud svetr není vyloženě znečištěn, stačí ho jen větrat nebo lehce očistit. Vlněné produkty se zásadně perou jen zřídka.

MÁ LÉČEBNÉ ÚČINKY -  tzv. suché teplo, které vzniká díky vynikajícím termoizolačním vlastnostem a schopnostem pohlcovat a odpařovat vlhkost, může ulevit od bolestí kloubů a revmatických obtíží. Také pomáhá proti nachlazeníl. Může ale také pomoci naší psychice, protože má uklidňující účinky.

JE NEHOŘLAVÁ - pokud vlna není vyloženě vystavena ohni, je nehořlavá. V běžném životě je to zanedbatelná výhoda, ale lze podle toho poznat přírodní materiál.

JE BIOLOGICKY ROZLOŽITELNÁ - ve chvíli, kdy je životnost materiálu u konce, vrací se vlna do půdy, kde se přirozeně rozkládá a uvolňuje do půdy cenné živiny. Rozkládá se velmi krátkou dobu, zatímco většina syntetických materiálů se rozkládá dlouhé roky.

JE PROSTĚ SKVĚLÁ!